Odzysk ciepła (łac. rekuperator – ponownie pozyskiwanie, zdobywanie, ponowne przejmowanie) to zwrot (w całości lub w części) potencjału cieplnego wykorzystywanego w danym cyklu technologicznym do wtórnego wykorzystania. Rekuperacja (w odniesieniu do wentylacji) to proces wymiany ciepła, w którym energia cieplna powietrza wywiewanego, poprzez działanie wymiennika ciepła, przekazywana jest do świeżego powietrza nawiewanego, dzięki czemu jest ogrzewany. Ten wymiennik ciepła nazywany jest rekuperatorem. Efektem tego procesu jest wypuszczenie zimą już schłodzonego powietrza na ulicę i doprowadzenie już ogrzanego powietrza do pomieszczeń.

Świeże powietrze z ulicy dostaje się do systemu wentylacyjnego przez kanał, przechodzi przez filtr zgrubny, filtr dokładny, wchodzi do wymiennika ciepła, a następnie do sypialni i salonu. Jednocześnie powietrze wywiewane jest pobierane z łazienki i kuchni, przechodzi przez filtr, oddaje swoje ciepło przez wymiennik ciepła do świeżego chłodnego powietrza z ulicy i jest wyrzucane do centralnego kanału na dachu budynku.

Pracownicy firm Electro Clim ze Szczecina są prawdziwymi ekspertami w dziedziny rekuperacji i stworzą imienny system do każdego rodzaju budynku – https://electro-clim.com.pl/rekuperacja

Zagłosuj
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]