Ekologia wkracza coraz mocniej w nasze życie. Dzisiaj nie jest obca również producentom samochodów, którzy coraz większą wagę przywiązują do tego, aby samochody jak najmniej szkodziły środowisku naturalnego. Dlatego coraz częściej stosowany jest system AdBlue. Spróbujemy go nieco przybliżyć.

Czym jest AdBlue?

Pod nazwą tą kryje się wodny roztwór mocznika, którego stężenie wynosi 32,5%. Znajduje się on w innym zbiorniku niż paliwo. Wlew może być umieszczony w bagażniku, obok wlewu paliwa bądź pod maską. Wszystko zależy od tego, na które rozwiązanie zdecyduje się postawić producent auta. Co ciekawe, środek ten w ogóle nie uczestniczy w procesie spalania paliwa. Trafia natomiast do katalizatora SCR, który jest częścią technologii selektywnej redukcji katalitycznej.

Jaka jest rola AdBlue?

Czynnik ten ma za zadanie sprawić, że efektem spalania paliwa nie będą szkodliwe tlenki azotu. Jego obecność sprawia, że zamiast nich powstaje azot oraz para wodna, czyli substancje nie wpływające negatywnie na środowisko naturalne.

Przechowywanie i dystrybucja tego płynu wymaga specjalnej pompy oraz zbiornika na AdBlue. Produkcją tych rozwiązań zajmuje się polska firma Storage Partners. Poza tym można w niej zamówić linię produkcyjną do AdBlue.

Zagłosuj
[Wszystkie: 62 Średnia: 4.2]