Potencjał energii słonecznej dopiero zaczyna być wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym, ale stopniowo panele fotowoltaiczne zyskują na znaczeniu. Podstawą działania jest fizyczna zasada efektu fotoelektrycznego: elektron znajdujący się w paśmie walencyjnym materiału półprzewodnikowego przechodzi w pasmo przewodnictwa dzięki energii uwalnianej podczas pochłaniania fotonu pochodzącego ze słońca. Oznacza to, że energia światła słonecznego jest przekształcana w energię elektryczną.

Instalacje fotowoltaiczne składają się zazwyczaj z komórki, która jest główną częścią systemu. Kilka ogniw jest połączonych w moduł, z którego składa się panel fotowoltaiczny. Falownik przetwarza prąd stały generowany przez ogniwa na prąd przemienny. Z kolei rozdzielnice i liczniki pełnią funkcję kontrolno-pomiarową w systemie fotowoltaicznym. Każdy panel słoneczny o powierzchni 1,2 – 1,8 m2 wytwarza około 180 – 250 watów energii elektrycznej. Do wyprodukowania 1 kW mocy potrzebne są co najmniej cztery panele słoneczne, które zajmą 5 – 7 m2. Aby obliczyć wymaganą liczbę takich modułów dla swojego domu, musisz wziąć pod uwagę planowane zużycie energii elektrycznej.

Firma Woltanic posiada wyjątkową ofertę dla mieszkańców Konina i okolic w zakresie projektowania i montażu instalacji fotowoltaicznych – https://woltanic.pl/panele-fotowoltaiczne-konin

Zagłosuj
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]