Część dzieci rodzi się z żółtaczką. Czasami nawet bardzo silną. Wykonuje się u nich pomiar bilirubiny, czyli oznaczenie ilości tej substancji w krwi. Jeśli jest jej za dużo, odkłada się ona w tkankach i powoduje ich zażółcenie. Skąd się ona bierze i czy trzeba się tego bać?
Bilirubina
Bilirubina to substancja powstająca w wyniku rozpadu czerwonych krwinek krwi. Ich rozpad jest normalny – organizm musi je wymieniać bardzo często. U niemowląt czasami pomiary bilirubiny wskazują, ze jest jej zdecydowanie za dużo. Spowodowane jest to albo złą pracą wątroby, która nie radzi sobie z usuwaniem tej substancji, albo z jej nadprodukcją, co jest spowodowane nadmiernym rozpadem dużej ilości czerwonych krwinek. Niezbędna staje się lampa do fototerapii noworodków, która skutecznie usuwa tę substancje organizmu, ponieważ nagromadzenie się dużej ilości bilirubiny w organizmie dziecka może doprowadzić do poważnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Pani Natalia jest położną, która może pomóc w przypadku żółtaczki u noworodków. Wykonuje badanie pomiaru bilirubiny i jeżeli zajdzie potrzeba rozpocznie leczenie specjalną lampą do fototerapii.